שיר ורד, חוג כלנית – shir20@gmail.com
אבי שמידע, חוג כלנית, המחלקה לאבולוציה ואקולוגיה והמרכז לרציונליות – האוניברסיטה העברית בירושלים – avi.shmida@gmail.com
צילם: שיר ורד ©, שמעון כהן ©, ציפי דוד ©
תמונת השער, עוז גולן ©
התצפית: 22-26.11.23
פרסום: 29.11.23
—————————–
תקציר: כדן קטן-פרחים הוא אחד הגיאופיטים הפורחים בסתיו , בדרל כלל בחודש אוקטובר. והנה השנה , בדומה לרוב שאר צמחי הבצל מבשרי הגשם הכדן מאחר לפרוח ממש בחודש שלם. שיא פריחה שלו נרשם במודיעין ובצלפון אשר בשפלת יהודה ובנימין בסוף חודש נובמבר.
================
![](https://www.kalanit.org.il/wp-content/uploads/2023/11/כדן-קטן-פרחים-25.11.25-מז.לאלעד-שיר-ורד-300x209.jpg)
כדן קטן-פרחים בשיא פריחה, השנה פורח רק בסוף נובמבר, צולם בתאריך 23.11.2023:
מימין בגבעת התיתורה במודיעין (צלמה ציפי דוד ©), משמאל מזרחית לאלעד (צילם ורד שיר © ).
בין צמחי הבצל מבשרי הסתיו בעלי פרחים צנועים אך יפהפיים יצוין כדן קטן-פרחים Muscari parviflorum. זהו גיאופיט קטן בעל מספר פרחים תכולים קטנטנים (4-5מ"מ) הנישאים על עמוד תפרחת שכל גובהו 14-9 ס"מ. הצמח מתחיל לפרוח לרוב ללא עלווה כאשר העלים מופיעים במשך הפריחה. נמצא אותו גדל בעיקר במישור החוף ובהדום שדרת ההר, אך פרטים בודדים פורחים גם בהרי-ירושלים ובגליל. מין זה מתחיל לפרוח ללא תלות בגשם "היורה" אך הקדמת הגשמים בסתיו גורמת להקדמה ביציאת התפרחות. אוכלוסיה יפה גדלה לדוגמא בכניסה לשמורת נחל תנינים ובחורבת מלח מצפון לאור-עקיבא. הכדן גדל בדרך כלל בכיסי קרקע בסלעי נארי ופורח בחודש אוקטובר. השנה רוב התצפיותעל פריחה אשר דווחו במרשתת היו בחודש נובמבר, ואנו מציגים בזאת תמונות מאוכלוסית גבעת תיתורה אשר במודיעין.
![](https://www.kalanit.org.il/wp-content/uploads/2023/11/כדן-קטן-פרחים-28.11.23-ביצרון-ש.כהן2-150x150.jpg)
כדן קטן-פרחים, צילם שמעון כהן © ביצרון, 28.11.23.
=================
כל הזכויות שמורות ל"כלנית" ©
לציטוט: ורד ש ושמידע א 2023 כדן קטן-פרחים מאחר לפרוח: תצפיות ממודיעין, אלעד וצלפון, 23.11.23, כתב-עת "כלנית",מספר 9.
================